Regular Price
Log in or request an account to place an order.
starts automatically when you press the juicing cone. Thanks to the right-left rotating motion, all the juice is extracted from the citrus fruits. Easily adjust the pulp level to your preference. Two juicing cones of different sizes ensure both large and small citrus fruits can be juiced. The machine is easy to clean, and the large juice reservoir holds up to 1 liter of freshly squeezed juice at once
| General | |
|---|---|
| type of product | stock item |
| brand | Severin |
| contains | 1 |
| sales unit | 1 |
| Properties | |
| color | white |
| net product weight | 0.89 kg |
| Connections | |
| connection power supply | 1x (220-240V)-1N |
| frequency | 50/60 Hz |
| rounds per minute | 54 |
| power (electric) | 40 W |
| Dimensions | |
| height product | 15 cm |
| product width | 22 cm |
| product depth | 22 cm |
| Additionally | |
| included accessories | press cone orange, press cone lime |
| with main switch | No |
| Encodings | |
| HS-code | 84351000 |
| quality mark | CE certificate |
| EAN number | 04008146030871 |
| EAN scannable | Yes |
| star coding | * |
| Packaging | |
| method of packaging | full-color packaging |
| packing unit | 1 |
| packaging height | 26 cm |
| packaging length | 19 cm |
| width packaging | 19 cm |
| weight of the packaging | 1.1 kg |
We found other products you might like!

