Regular Price
Log in or request an account to place an order.
this compact cutter in a stylish stainless-steel design is a versatile helper in the kitchen. With the practical food processor attachment, you can easily slice and grate a variety of ingredients. The high-quality stainless steel blade with four blades on two levels ensures an exceptionally fine and even result. Thanks to the innovative multi-emulsifying disc, you can easily prepare mayonnaise, whipped cream, egg whites and much more
| General | |
|---|---|
| type of product | stock item |
| brand | Severin |
| contains | 1 |
| sales unit | 1 |
| Properties | |
| capacity | 0.5 l |
| net product weight | 1.71 kg |
| Connections | |
| connection power supply | 1x (220-240V)-1N |
| frequency | 50/60 Hz |
| rounds per minute | 3155, 3912, 3785 (pulse) |
| power (electric) | 400 W |
| Dimensions | |
| height product | 34.5 cm |
| product width | 14 cm |
| product depth | 20 cm |
| Additionally | |
| safety switch | Yes |
| service | manually |
| resistant for | dishwasher safe |
| with pulse switch | Yes |
| with main switch | No |
| Encodings | |
| star coding | * |
| HS-code | 85094000 |
| quality mark | CE certificate, BPA (Bisphenol-A) free |
| EAN number | 04008146030987 |
| EAN scannable | Yes |
| Packaging | |
| method of packaging | full-color packaging |
| packing unit | 1 |
| packaging height | 25 cm |
| packaging length | 29 cm |
| width packaging | 21 cm |
| weight of the packaging | 2.13 kg |
We found other products you might like!


