Regular Price
Log in or request an account to place an order.
powerful hand mixer for effortless mixing and kneading. The soft-touch handle provides a comfortable grip, while the modern housing with metallic finish and stainless steel accents gives it a stylish look. With 5 speed settings and a turbo function, you can perfectly adjust the power for any preparation. The flexible spiral cord offers extra freedom of movement in the kitchen. Supplied with 2 stainless steel beaters and 2 dough hooks, which can be easily released using the eject button
| General | |
|---|---|
| type of product | stock item |
| brand | Severin |
| contains | 1 |
| sales unit | 1 |
| Properties | |
| color | gray |
| net product weight | 0.95 kg |
| material | stainless steel |
| Connections | |
| connection power supply | 1x (220-240V)-1N |
| frequency | 50/60 Hz |
| rounds per minute | 650~850 |
| power (electric) | 400 W |
| Dimensions | |
| product length | 30.00 cm |
| cord length | 127 cm |
| Additionally | |
| included accessories | dough hook |
| service | manually |
| Encodings | |
| star coding | * |
| HS-code | 84386000 |
| quality mark | CE certificate |
| EAN number | 04008146028076 |
| EAN scannable | Yes |
| Packaging | |
| method of packaging | full-color packaging |
| packing unit | 1 |
| packaging height | 20 cm |
| packaging length | 23 cm |
| width packaging | 11 cm |
| weight of the packaging | 1.23 kg |