Regular Price
Log in or request an account to place an order.
Insectivoro is a silent and hygienic electric insect trap using suction technology. Flying insects are attracted by UV-A light, sucked in and safely trapped in a collection drawer that automatically closes when the device is switched off. The low-noise unit features a filter, a safety fan with locking system and is suitable for wall mounting. With low power consumption and a low-voltage power supply, Insectivoro is efficient and safe to
| General | |
|---|---|
| type of product | stock item |
| brand | Mo-el |
| series | Insectivoro |
| contains | 1 |
| sales unit | 1 |
| Properties | |
| model | upright model |
| net product weight | 1.001 kg |
| Connections | |
| connection power supply | 1x (220-240V)-1N |
| frequency | 50/60 Hz |
| power (electric) | 9 W |
| with plug | Yes |
| with power cable | Yes |
| Dimensions | |
| working range | 14~16 m |
| height product | 35.6 cm |
| product width | 26.5 cm |
| product depth | 21.2 cm |
| Additionally | |
| number of (quartz) lamps | 1 |
| Encodings | |
| star coding | * |
| HS-code | 85437090 |
| quality mark | CE certificate |
| EAN number | 08010114368059 |
| EAN scannable | Yes |
| Packaging | |
| method of packaging | neutral packaging |
| packing unit | 1 |
| packaging height | 0 cm |
| packaging length | 0 cm |
| width packaging | 0 cm |
| weight of the packaging | 0 kg |
We found other products you might like!






