Regular Price
Log in or request an account to place an order.
this luxury hotel luggage cart combines style and functionality and is designed to assist guests efficiently. The cart is equipped with four wheels, including two swivel wheels for optimal maneuverability and two wheels with brakes for secure stability during loading and unloading. The red carpet gives the cart an elegant, classic look, while the gold tubes with a 51 mm diameter provide a strong, high-quality construction. With a maximum load capacity of 200 kg, this luggage cart is ideal for hotels, resorts and other hospitality environments
| General | |
|---|---|
| type of product | stock item |
| brand | EMGA |
| contains | 1 |
| sales unit | 1 |
| Properties | |
| net product weight | 1.001 kg |
| material | stainless steel (201) |
| coating | powder coated |
| color | copper |
| Dimensions | |
| height product | 186 cm |
| product width | 105 cm |
| product depth | 61 cm |
| Additionally | |
| load capacity per level | 200.00 kg |
| kit | Yes |
| Reversible door | No |
| swivel casters | 2 |
| wheels with brake | 2 |
| wheels with bumper | No |
| Encodings | |
| HS-code | 73249000 |
| star coding | * |
| EAN number | 08712591010093 |
| EAN scannable | Yes |
| Packaging | |
| packing unit | 1 |
| packaging height | 0 cm |
| packaging length | 0 cm |
| width packaging | 0 cm |
| weight of the packaging | 0 kg |
| method of packaging | neutral packaging |
We found other products you might like!

